Петрич се намира в Югозападна България . Част от границата й съвпада с държавните граници на Република България с Република Гърция и с Република Македония. В административно отношение принадлежи към област Благоевград. Територията й е 650, 13 кв. км.. По даннни на Националния статистически институт населението й е 61 825 души. Общината е съставена от 57 населени места, от които един град- Петрич и 56 села. По- голяма част от населението – 52,2 % живее в град Петрич. Най-голямото село е Първомай с 3 452 жители, а най-малкото е Крънджилица , само с 28 жители. Някои от селата като Гюргево и Занога нямат постоянно население . Град Петрич е административен, стопански и културен център на общината .
От и за град Петрич има автобусен и железопътен транспорт, който свързва града с останалата част от страната.
Особености на климата
Петрич е може би най- слънчевото кътче на България ,с най-ясно изразен преходносредиземноморски климат. Характерна е късата и мека зима с малко сняг, както и сухото и горещо лято. Специфично за района е ранното пролетно затопляне, като още през втората половина на февруари средната температура на въздуха се задържа трайно над 5 градуса. Най-студен е месец януари, а най-топли през годината са месеците юни, юли и август.
Културно- историческо наследство
В община Петрич има 13 църкви със статут на паметници на културата : в град Петрич и селата Гега , Долна Рибница , Долене , Беласица , Капатово , Кромидово , Кърналово , Старчево, Сестрино и Чуричене . Културна забележителност е и Чуриловският манастир “свети Георги” , край село Гега. Обект на специален интерес е църквата “Света Петка” в Рупите , построена през 1994 година по инициатива на известната пророчица Ванга. Голям е броят на регистрираните археологически обекти на територията на община Петрич. Част от тях са със статут на паметници на културата: останки от късноантична и средновековна крепост край Петрич и от антична крепост Градище край село Първомай, античният град в Рупите и антично светилище край село Митиново, средновековната църква в село Кулата и турската баня край село Марикостиново. Най-известният от тези обекти е паметникът на културата с национално значение, средновековната Самуилова крепост край село Ключ.
Традиции
В общината се честват всички християнски празници, като най-атрактивен е Васильовден (1 януари ) в град Петрич, когато се повеждат кукерските (станчинарски) шествия. В съвременния културен календар следва да се отбележи провеждането на фестивала “Златен кестен “ за стари градски песни.
Забележителности
В град Петрич има няколко забележителности, които могат да се посетят:
-
Историческия музей на гр. Петрич, който се намира в центъра на града
-
Църквата “Света Богородица” – построена през 1875 г. и по-късно обявена за културен паметник
-
Църквата “Свети Георги”
-
Църквата “Свети Николай
Посетителите не бива да пропускат възможността да се докоснат до историята на този край ,чрез националният парк музей “Самуилова крепост” , както и връзка с феномена Ванга- местността Рупите. Местността Рупите представлява едно облагородено кътче на около 10 км североизточно от Петрич, с прекрасна флора и фауна, някои видове от които са включени в Червената книга на страната. Намира се на десния бряг на река Струма. Мястото е придобило широка популярност, благодарение най-прочутата българска пророчица Вангелия Гущерова – Ванга (3.10.1911 – 11.08.1996 г.). През 1992 г. пророчицата построява храм-паметника “Света Петка Българска”, превърнал се в място за поклонение на хиляди хора.
В близост до храма извира топла минерална вода с температура 78 0С. Друга забележителност тук е издигащото се на запад възвишение Кожух, което е част от угаснал вулкан, кратерът на който е мястото където се разполага днес храма. В югозападното подножие на Кожух се намират останки от Античният град Петра, основан през последната четвърт на ІV в. пр.Хр.
Интересен обект, който в бъдеще ще привлича туристи от страната и света е къщата на пророчицата в Петрич, която ще се превърне в музей. И местността Рупите и “Самуилова крепост” са включени в 100-те национални туристически обекта.
На 13 км от Петрич е балноелечебният курорт село Марикостиново. Не по малко вълнуващи са и дебрите на прекрасната планина Беласица, където и е най – голямото находище на ядлив кестен в България.
На 9 км от града се намира хижа “Беласица”, разположена на 720 м надморска височина. Представлява масивна 3-етажна сграда, разполагаща с 80 легла. Хижата е начална точка за няколко туристически маршрута.
Уникалните природни дадености –минералните извори в местността Рупите и Марикостиново , загасналия вулкан Кожух, планина Беласица са фактор за успешно развитие на туризма в общината.
Важно
Община Петрич представлява уникален регион, съчетаващ в себе си стратегическо географско положение, богато културно-историческо наследство и благоприятни природни дадености. Разположена на кръстопътя между три държави, общината е важен транспортен и търговски център, свързващ България с Гърция и Северна Македония.