Увод
Вангелия Пандева Гущерова, по-известна като Ванга, е феномен, който продължава да предизвиква интерес и полемики десетилетия след смъртта си. Българската ясновидка, наричана още Петричката врачка или Баба Ванга, е известна с твърденията за нейните пророчески способности и способността да вижда съдбата на хората. Независимо дали се възприема като феномен или като обикновен човек, Ванга оставя след себе си наследство, което продължава да вълнува и да привлича вниманието на хора от цял свят.
Вангелия Пандева Гущерова (известна като Ванга, Петричката врачка, Българска пророчица, Ванга гледачката, Баба Ванга или Леля Ванга) е българска ясновидка, на която приживе е приписвана способността да вижда съдбата на всеки човек, който я посещава. Някои хора вярват, че тя е притежавала дарба да предсказва бъдещето, да посещава духом различни места и да говори с цветя.
Родена е на 31 януари 1911 година в Струмица в семейството на Пандо Сурчев. Майка ѝ умира докато тя е невръстно дете, а баща ѝ е мобилизиран в българската армия през Първата световна война. През този период живее под надзора на съседите си. В детството си Ванга била обикновено момиче и не проявявала никакви особености. Обичала да си играе на лечение и предписвала на приятелите си разни „лечебни“ треви. Бащата се жени повторно, а дъщерята помага в домакинската работа.
В 1923 година бащата на Ванга се мести да живее в родното си Ново село. Там на 12-годишна възраст Ванга загубва зрението си вследствие на внезапна буря, при която е грабната от силен вятър и по-късно, след дълго търсене бива открита затрупана с камъни и пръст в една нива. От 1925 г. живее в дом за слепи, където прекарва три години. След смъртта на втората си майка Ванга се прибира вкъщи, за да се грижи за по-малките си братя и сестри.
Постепенно започват да и приписват пророчески способности. Твърди се, че помогнала на баща си да намери овца, открадната от стадото, което той пасял, като точно описва двора, в който била скрита. Ванга казала, че видяла всичко насън. Става известна през годините на Втората световна война. Отчаяни хора, загубили връзка с близките си, отивали при Ванга с надеждата да ги успокои или да им каже къде се намират лобните им места. Приписваните ѝ необичайни способности Ванга обяснява с присъствието около нея на особени невидими същества, чийто произход не може да обясни. Споделя и за съществуването на извънземни раси, които били населявали и Земята.
През последните години от живота си тя инвестира построяването на параклиса „Св. Петка Българска’’ в местността Рупите, Петричко. Конкретният проект и изографисването (недовършено) са дело на Светлин Русев. Поради неканоничност параклисът не е осветен от БПЦ, затова за него се говори просто като за „храм“, без да се уточнява на коя религия
Ванга умира на 11 август 1996 година
На тържествената сесия на Общинския съвет в Петрич, проведена по повод 100-годишнината от освобождението на града от османска власт, на Ванга посмъртно е присъдено званието Почетен гражданин на Петрич.
На 3 октомври 2010 година се навършват 100 години от рождението на Ванга.
Издигнат е паметник на Ванга по повод 100 години от рождението и.
Къщата-музей „Ванга“ е един от най-посещаваните туристически обекти в Петрич. Представя жилището на Пророчицата Ванга след заселването й в Петрич до началото на 90-те години, както и над 3000 предмета, свързани с живота й.
На първия етаж са разположени кухнята, трапезарията и стаята за молитви, в която има малък резбован иконостас и чудотворна икона. На втория етаж са разположени спалнята и всекидневната. В къщата може да видите различни документи от живота на Ванга, нейни лични вещи и много подаръци от благородни хора. Баба Ванга прекарва голяма част от живота си в тази къща в Петрич – от 1947 г., когато е построена сградата, до последните си дни. През последните 15 години от живота си тя прекарва дните си на Рупите, където е „работното й място“ и приема посетители. Всяка вечер обаче Ванга се връща в дома си в Петрич. Музеят отворя врати на 5 май 2008 г. В него са изложени над 3000 предмета – дрехи, лични вещи, снимки, подаръци от хора, на които Ванга е помагала приживе с предсказанията си и др. Къщата е реставрирана във вида, в който е била използвана от пророчицата.
Заключение
Животът и делото на Ванга остават обект на многобройни дискусии и интерпретации. Независимо от различните мнения, тя е безспорно една от най-известните българки в света, чието име е свързано с множество легенди и предсказания. Нейната къща-музей в Петрич и храмът „Света Петка Българска“ в Рупите продължават да привличат хиляди посетители, търсещи отговори и вдъхновение. Ванга остава символ на мистерия и надежда, а нейното наследство продължава да живее в спомените и историите на хората.