На около 2 километра източно от село Рупите, в местността Кожух, се намират руините на един от най-значимите антични градове по долината на Струма. Този град, съществувал от IV век пр. Хр. до VI век сл. Хр., дълго време беше свързван с античната Петра. Откритият през 2002 година латински надпис от 308 година сл. Хр. недвусмислено потвърди, че тук е бил разположен античният град Хераклея Синтика, споменаван многократно от античните автори. Преди откритията, този град бе локализиран на юг от Беласица. Интересното е, че от хълма Кожух се добива мрамор, който е използван в строителството.
Храм-паметник „Св. Петка Българска“
Храмът-паметник „Св. Петка Българска“ е разположен в местността Рупите, само на 10 км североизточно от Петрич. Църквата е построена в непосредствена близост до къщата на известната пророчица Ванга (1911-1996 г.). Стенописите и иконите в храма са дело на утвърдения български художник Светлин Русев, близък приятел на Ванга, а дърворезбите са изработени от Григор Паунов. Комплексът, в който се намира храмът, обхваща площ от 200 дка.
Храмът привлича голям интерес благодарение на уникалната си архитектура и художествена украса, която не следва строго каноните на иконописта. Пророчицата Ванга е известна не само в България, но и в много други държави, като феномен, до чийто опит и предсказания се допитват хиляди хора. Истинското й име е Вангелия Гущерова. Легендата разказва, че когато била малка, тя загубила зрението си в буря и именно тогава получила първото си видение, което дало начало на нейните феноменални способности. Ванга е произнесла стотици сбъднали се пророчества за важни събития.
На 31 май 1992 г. Ванга започва строителството на храм, предназначен за всички вярващи, независимо от тяхното вероизповедание. Завършен на 14 октомври 1994 г., храмът „Св. Петка Българска“ не е признат от православната църква, но бързо се превръща в място на надежда за много души. Строителството е финансирано чрез дарения и безплатната работа на архитекта.
Музеят на Ванга
Музеят отваря врати 12 години след смъртта на Ванга, на 5 май 2008 г. В дома на пророчицата са запазени хиляди лични вещи, включително подаръци от благодарни посетители, икони, дрехи и дори земя от Божи гроб. В музея можете да видите снимки и портрети на самата Ванга, както и чудотворна икона, за която се вярва, че сбъдва желанията на хората, които се докоснат до нея.
На първия етаж на скромния дом можете да разгледате молитвената стая, кухнята и терасата с цветя, с които Ванга, според твърдения, е умела да разговаря. Стълбище води до втория етаж, където се намират гостната стая, белият салон и спалнята, места за отдих.
След години на помощ на много хора и натрупаната болка от чужди злощастия, Ванга окончателно се премества в къщата си в местността Рупите три години преди смъртта си. Това място й дава енергия и сили. Постройката е обградена от множество минерални извори с температура от 75°С, за които Ванга казвала, че са вълшебни и не трябва да се продават.
Независимо от натиска на живота и личната си болка, Ванга никога не отказва помощ на нуждаещите се. Вратите на нейния дом остават отворени за всички, търсещи утеха и изцеление, дори и след смъртта й. Според нейното последно желание, тя е погребана в двора на къщата, за да може хората да черпят сили от нейния гроб и да продължи да помага, дори и след като вече не е сред нас.